Prawdziwy baby-boom w stolicy województwa świętokrzyskiego. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach bije kolejne, imponujące rekordy popularności wśród przyszłych matek. Na świat przyszedł tam właśnie 650. noworodek w 2026 roku. Jubileuszowym maluchem została mała Maja z Kielc, a jej narodziny wywołały olbrzymią radość nie tylko u rodziców, ale i u władz regionu.
Zgodnie z zasadami unikalnego w skali kraju programu, marszałek Renata Janik osobiście wręczyła szczęśliwej rodzinie czek na niebagatelną kwotę 10 tysięcy złotych.
Kasa na wyprawkę od samorządu. 10 tysięcy złotych trafia do rąk rodziców Mai
Autorski program Samorządu Województwa Świętokrzyskiego „Co 50. narodziny – realne wsparcie dla Rodziny” na dobre wpisał się w lokalną rzeczywistość i stał się potężnym batem na kryzys demograficzny. Zasada jest prosta: co pięćdziesiąte dziecko rodzące się na kieleckiej Czarnowie otrzymuje bezzwrotną, potężną pomoc finansową na start.
Pieniądze mają ułatwić skompletowanie pierwszej, drogiej wyprawki i pokryć najważniejsze wydatki. W budżecie województwa zabezpieczono na ten cel aż 390 tysięcy złotych, a mała Maja jest kolejnym dzieckiem, które przyniosło swoim rodzicom finansowe szczęście.
Każde nowe życie to ogromna radość, ale i wyzwanie logistyczne oraz finansowe dla rodziców. Cieszę się, że jako Samorząd możemy realnie wesprzeć kolejną rodzinę z naszego regionu na starcie tej pięknej drogi. Wybór naszego szpitala przez mieszkańców z całego województwa to dla nas jasny sygnał, że inwestycje w ochronę zdrowia przynoszą oczekiwane rezultaty
– podkreśliła podczas uroczystego wręczenia czeku marszałek Renata Janik.
Licznik porodów pędzi jak szalony
Dynamika, z jaką rosną statystyki porodów w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, wprawia w osłupienie. Zaledwie kilkanaście dni temu, 14 maja, hucznie świętowano narodziny 600. malucha – Maksymiliana z Daleszyc. Dzisiaj, niespełna dwa tygodnie później, licznik wskazuje już 650. Tak potężne tempo to bezdyskusyjny dowód na to, że pacjentki z całego regionu darzą kielecką placówkę gigantycznym zaufaniem.
„Szpital z Grunwaldzkiej” kusi rodzące nie tylko finansowymi bonusami, ale przede wszystkim najwyższym, trzecim stopniem referencyjności. Oznacza to, że tutejsi lekarze i nowoczesna aparatura są w stanie zapewnić specjalistyczną i bezpieczną opiekę w nawet najtrudniejszych, najbardziej skomplikowanych przypadkach medycznych.
Tak samorząd stworzył położniczą potęgę
Ten sukces nie wziął się znikąd. To efekt wieloletniej, konsekwentnej polityki inwestycyjnej i pompowania milionów złotych w modernizację oddziałów m.in. aż 18 milionów złotych kosztował nowoczesny, spełniający światowe standardy blok porodowy, a ponad 3,7 miliona złotych poszło na remont Kliniki Położnictwa i Ginekologii.
Warto pamiętać, że 10 tysięcy złotych dla „jubileuszowych” dzieci to tylko wierzchołek prorodzinnej góry lodowej. Wszyscy rodzice bez wyjątku, których dzieci przychodzą na świat w wojewódzkiej lecznicy, opuszczają szpital ze „Świętokrzyską Wyprawką dla Malucha”. Program ten, działający od jesieni 2025 roku, wyposażył już ponad tysiąc rodzin w darmowe, praktyczne akcesoria i produkty niezbędne w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia. Kielce pokazują całej Polsce, jak powinno wyglądać realne wsparcie dla młodych rodziców
Zuzanna Rolka

